TVŮRCI FILMU

Režie
Tomáš Galásek
Scénář
Tomáš Galásek, Libor Dušek
Produkce
Libor Dušek, Veronika Göttlichová
Kamera
Tomáš Galásek, Jaroslav Bánský
Střih
Tomáš Galásek, Lukáš Šereš
Zvuk
Jiří Hloušek, Josef Beneš
Grafika
Veronika Göttlichová
Účinkují
Jaroslav Bánský, Jan Červinka, Libor Dušek, Radoslav Groh, Zdeněk Hák,
Miroslav Novotný, Ota Srovnal, Stanislav Šafář, Jan Štursa

Alternative.NOW
Společnost Alternative.NOW byla založena absolventy filmových a uměleckých škol s ambicí vytvářet netradiční a neotřelá audiovizuální díla zejména s orientací na dokumentární tvorbu.
Za 17 let svého působení má Alternative.NOW na svém kontě spousty úspěšných filmových projektů především z prostředí extrémních a outdoorových sportů, za které získala mnohá oceněním tuzemských i zahraničních filmových festivalech.
Filmografie
- Knocking on Heaven's Door (2008)
- Hadí jeskyně (2012)
- White Line (2012)
- Without the Sea (2013)
- Few Days (2014)
- The Elements (2016)
- Střípky ze života horolezce – Vzpomínka na Míru Šmída (2018)
- Naked Mountain (2019)
- Pro vrchol až na konec světa – Antarktida 2018 (2019)
- Boys 1970 (2020)
- Nebeská past (2021)
- K1 (2023)
- Simply Beautiful (2024)
- Za hranicí mysli (2024)
- Rhapsodia Corcontica (2025)
- Feast of Sacrifice in Hunza (2025)
Tomáš Galásek

Tomáš Galásek (*1978) je český režisér a kameraman. Vystudoval Filmovou školu Zlín a Lansing School District Michigan v USA. Ve své tvorbě se orientuje především na dokumentární filmy z oblasti outdoorových a adrenalinových sportů. Je spoluzakladatelem filmového seskupení Alternative.NOW, které má svém kontě již několik úspěšných projektů, z nichž stojí za zmínku mezinárodně oceněné dokumenty White Line či celovečerní dokumentární film o třech extrémních sportovcích s názvem The Elements.
O FILMU RHAPSODIA CORCONTICA:
Při natáčení je pro mě klíčové zachytit a předat autentický, profesionální záznam našeho působení v celé jeho šíři. Film s horolezeckou tematikou nemusí nutně vyprávět pouze o horolezectví a výškových dobrodružstvích. Je to svědectví o nás všech – horolezcích, antropolozích, lidech v Hunze i nás, kameramanech a dokumentaristech – tady a teď. Pro mě osobně je to příklad ryzí a smysluplné dokumentaristiky, která má schopnost přetrvat a díky níž mohou výjimečné příběhy žít dál. Zároveň nám umožňuje zpřítomnit naši dobu, naše úsilí a zanechat odkaz současné Evropě, světu i těm, kteří přijdou třeba půl století po nás.
Libor Dušek

Libor Dušek je sociokulturní antropolog, etnolog a publicista, též aktivní skialpinista a horolezec z Krkonoš. Narodil se a žije ve Vrchlabí. Vystudoval sociální antropologii na Univerzitě Pardubice (2009) a postgraduální studium etnologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2016). Jeho klíčový profesní zájem spočívá v oblasti Váchánu, tj. v oblasti severovýchodního Afghánistánu, severovýchodního Pákistánu a jihovýchodního Tádžikistánu a širšího regionu Vysoké Střední Asie. Věnuje se i dlouhodobému terénnímu výzkumu v Krkonoších i jiným horským oblastem, kulturám a kontinentům a fenoménu horolezení. Tato témata, vždy větší či menší měrou vypovídající o interakci člověka a hor, zastřešuje pod subdisciplínu montánní antropologie. K vlastním i týmovým výzkumům přistupuje komplexně, jejich předměty jsou zejména společensko-politická témata 20. století a současnosti. Pracuje často i s archivními materiály, ale zejména s narativy pamětníků a současnou reflexí obyvatel sledovaných regionů. Metody i výsledky bádání mají tudíž zřejmé a cílené přesahy do historie, etnografie, folkloristiky a dalších společenskovědních oborů.
O FILMU RHAPSODIA CORCONTICA:
Famózní spojení vedoucího expedice, horského vůdce UIAGM a člena HS Špindlerův Mlýn Radoslava "Radara" Groha, technického vedoucího a horského vůdce UIAGM Zdeňka "Háčka" Háka, všestranného horolezce a člena HS Krkonoše Jaroslava "Banána" Bánského, sociokulturního antropologa a publicisty Libora "Borka" Duška a dokumentaristy – režiséra a kameramana Tomáše "Galase" Galáska je výsledkem vzájemného dlouholetého přátelství a spolupráce. Nabízí bez nadsázky ty nejpovolanější zkušené profesionály svých oborů, které po všech stránkách primárně formovaly Krkonoše. Rozpohybovaný příběh, zahrnující i události roku 1979 v Himálaji nabízí film Rhapsodia Corcontica.